Oto ekspertiz aşamaları olarak firmanıza gelen araçlardan birçok aşamadan geçilerek rapor hazırlanmaktadır. Bu aşamalar aşağıda sizlere sunulmuştur;

Birinci Aşama; Araç bilgisi ile ruhsat bilgileri araştırmaları yapılarak, kayıt işlemi tamamlandıktan sonra boya ve kaporta ustalarımıza teslim işlemi yapılmaktadır. Aracın herhangi bir kazası, araçta boya parçaları veya değişen bir yer tespit edilerek raporlanmaktadır.

İkinci Aşama; Aracın diagnostik arıza tespit cihazına bağlanması ile airbag, gövde, şase, abs fren sistemi ve network bakımının yanı sıra elektronik tüm beyinlere bağlanması ile herhangi bir arızanın olup olmadığı tespit edilerek, rapor halinde sunulmaktadır.

Üçüncü Aşama; Arabanın mekanik test aşamasında fren testi alınması ile fren kontrolleri yapılması sağlanmaktadır. Bu aşamada fren değerleri, el freni güç tespit sistemi ve bu kuvvetlerin dört lastiğe dağılımı da ölçülmektedir. Lastik ovallikleri belirlenmesinden sonra bilgisayarlı robot cihazlar ile çıkan sonuca göre rapor düzenlenmektedir.

Dördüncü Aşama; arabanın lifte kaldırılması ile arabanın alttan herhangi bir darbe alıp almadığı ve kazalı olup olmadığı tespit edilerek ön takım mekanik kontrolleri tespiti sağlanmaktadır. Bu kontrollerde dingil, şase, süspansiyon, aks gibi kontroller yapılmaktadır. Motor veya şanzıman da yağ kaçağı tespit edilmesinin yanı sıra arabanın dört lastik kontrolleri de lastik diş ölçer cihazı ile yapılmaktadır. Tüm bu kontrollerde raporlar halinde sunulmaktadır.

Beşinci Aşama; Lifte işlemi biten arabanın, liften indirilme işlemi yapılmaktadır. İndirilen aracın kaputu açılması ile yağ seviyesi, motor kulakları, hortum ve tesisat kontrolleri yapılmaktadır. Aynı zamanda filtreye de bakılmaktadır. Diğer bir kontrol ise fren hidrolik, akü test kontrolleri ve gaz kaçak kontrolleri çok titiz çalışma ile yapılarak elektronik cihazdan çıkan tüm sonuçlar raporlanmaktadır.

Altıncı Aşama; Oto ekspertiz aşamaları konusunda işlemimiz dinomimitre ölçümüne girmesinin yanında bilgisayarlı robot üzerine çıkarılarak aracın motor gücü, lastiğe vermiş olmuş olduğu güç, tork gücü, güç kayıpları ve maksimum hız gibi aralıklarla şansıman ve motor kontrolleri yapılmaktadır. Eğer ki motor yağ yakıyor ise, bu işlem sırasında tespit edilir ve bilgisayarın robot cihazından çıkan raporlar ile sizlere sunulmaktadır.

Yedinci Aşama; aracın far ayar testine girmesidir. Burada araç farlarında bir sorunun olması durumunda tespit çalışması yapılarak raporlanmaktadır.

Sekizinci Aşama; Aracın iç ekspertiz işlemlerine alınması ile ön, orta ve arka konsollar ile koltuk, döşeme ve araç içi ışıklandırmaların yanı sıra kapı içi aydınlatmalar ve elektronik düğmeler ile klima sistemi, teyp, navigasyon ve katron incelenmektedir. Burada sorunlar tespit edilerek rapor halinde sunulmaktadır.

Dokuzuncu Aşama; araç dış ekspertiz kontrol işlemlerine alınmaktadır. Bütün kaporta ve plastik aksam ile camlar, aynalar ve karoser incelenerek rapor haline getirilmektedir.

Onuncu Aşama; Bu aşamaların hepsinden sonra müşterimizin onay vermesinin ardından uzmanımız ile test sürüşleri yapılmaktadır. Oto ekspertiz aşamaları tamamlanması ile ekspertiz raporu oluşturulmaktadır.

Start typing and press Enter to search

ŞİMDİ ARA
YOL TARİFİ